Aurimas Baužys

siaures-rage-iskilo-unikalus-bendroves-smiltynes-perkela-terminalas-su-apzvalgos-aikstele-5203a43d12ba5Kuršių nerijos nacionalinio parko tvarkymo plane (galiojančiame) 4 punkte pateikiami apsaugos principai išskiriami į kelis pagrindinius punktus, skiriamus architektūrai (4.1), kultūros paveldo vietovėms (Nida, Preila, Pervalka, Juodkrantė ir Alksnynė) (4.2), saugomoms vietovėms (4.3), rekreacinėms urbaniozuotoms teritorijoms (4.4) ir miškams, želdiniams (4.5).

Pateikiame 4.1 punktą, kuriame bendrai pateikiami reikalavimai Kuršių nerijos architektūrai. Esminis klausimas: ar tai problemų, ar galimybių aprašymas ?

4.1. Kuršių nerijoje gerbiamas ir saugomas kuršių sukurtas paveldas ir gamta, saugomas išskirtinę visuotinę vertę turintis esminis senųjų Kuršių nerijos žvejų gyvenviečių bruožas – taisyklingai išdėstyti gyvenamieji namai pamaryje su dekoratyviniais stogų ir langų elementais, verandomis, originaliomis sienų ir stogo konstrukcijomis, ūkiniai pastatai, darželiai, tvoros, planuojant veiklą privalomai atsižvelgiama į išskirtinę visuotinę Kuršių nerijos vertę, susiformavusią aplinką, teritorijos unikalumą ir autentiškumą. Siekiama išlaikyti architektūros tradicijų tęstinumą – privalomai atsižvelgiama į tradicinių pastatų (žvejų sodybų ir senųjų vilų) architektūrą, medžiagas, spalvinę gamą, puošybos elementus, taikomos tik Kuršių nerijai tinkamos architektūrinės išraiškos priemonės. Išlaikomas Kuršių nerijos savitumas, unikalumas, integralumas ir harmonija su gamta;“

Šia galimybės idėja remiasi architektūrinių sustojimų – autobusų stotelių projektas, kurio vienas iš pagrindinių objektų – santykių tarp objekto ir vietos, tradicijos ir modernumo architektūroje komunikacija. Tai yra eksperimentas, todėl labai svarbi autorių nuomonė. Kuo daugiau nuomonių, tuo daugiau šio santykio reprezentavimo variantų – eksperimento rezultatų.

Labai svarbus vietos amato, medžiagiškumo ir kitų architketūrinių priemonių vaidmuo. Ar tradicija gali tapti modernumo įkvėpėja ?
Sustojimai – smulkiosios architektūros objektai – pilotiniai objektai tyrinėjantys šį santykį. Šio workshop’o pagrindas galėtų būti platesnis architektūrinių sustojimų ir jų raiškos Kuršių nerijoje tyrimas.
Stotelės ir sustojimo bei vietos santykis. Nebaigtinis vietos pažinimo formų katalogas ? Esminis tokių objektų bruožas ne vien modernus funkciškas objektas, tačiau architektūrinis kūrinys, pabrėžiantis santykį su vietos elementais, estetika, mitologija ir kitais burtažodžiais būdingais magiškai Kuršių nerijai.
  1. Stotelės kaip pažinties su vieta aspektas
  2. Stotelės kaip vietos santykio su architektūra ir stebėtoju, naudotoju išraiška. Tiek kasdienio, tiek turistinio potyrio estetika.
  3. Kompleksinis projektas buvo netiksli sąvoka. Nužvelgus pristatymus ir išklausius tyrėjų nuomonės tik patvirtino projekto uždaviniuose pabrėžiamą vietos ir architektūrinio objekto ryšį Kuršių nerijoje, kaip santykį tarp tradicinės ir modernios architektūros. Interpretavimas, naratyvas ir t.t. yra taip pat svarbūs architektūrinio sustojimo elementai.
Visos pristatytos pirminės idėjos turėjo savo stiprybių ir silpnybių. Nuo aiškios stotelės galimų funkcijų analizės, maršruto kaip skirtingo dydžio karoliukų idėjos, bendruomeniškos terasos gyvenvietėje be centro, vietos ir objekto santykių interpretavimo, archtiektūrinių sustojimų sąvokos išplėtimo ir kitų aspektų.
Labai tikimės, kad workshop’o diskusijose šie ir kiti pozityvūs aspektai virstų Architektūrinių sustojimų Kuršių nerijoje koncepcija, sugulsiančia į nedidelio leidinio (albumo) formatą“.

Projekto “Architektūriniai sustojimai Kuršių nerijoje“ iniciatyvinės grupės narys, arch. Aurimas Baužys

(fotografijos šaltinis)

Reklama
Aurimas Baužys

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s